ITT Cannon, LLC MDM-37SBSP
MDM-37SBSP picture photo
Mfg. Part Number
MDM-37SBSP
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
MDM-37SBSP.pdf
Availability of MDM-37SBSP
QUANTITY
MDM-37SBSP Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-37SBSP
Internal Part NumberEIS-MDM-37SBSP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (2-56)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-37SBSP
Related LinksMDM-3, MDM-37SBSP Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-37SBSP Details Description
Related parts for MDM-37SBSP
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC SHFT REG PAR-LD 8BIT 16-TVSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO214AC datasheet.pdf