Taiyo Yuden MDMK4040T2R2MFV
MDMK4040T2R2MFV picture photo
Mfg. Part Number
MDMK4040T2R2MFV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 92 MOHM SMD
Datasheet Download
MDMK4040T2R2MFV.pdf
Availability of MDMK4040T2R2MFV
QUANTITY
MDMK4040T2R2MFV Order Process
Ship out your order
Specifications of MDMK4040T2R2MFV
Internal Part NumberEIS-MDMK4040T2R2MFV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCOIL™ Inductor
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMCOIL™, MD
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreMetal Composite
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)92 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDMK4040T2R2MFV
Related LinksMDMK404, MDMK4040T2R2MFV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
MDMK4040T2R2MFV Details Description
Related parts for MDMK4040T2R2MFV
CONVERTER DC-DC 20W 5V SGL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC INVERTER W/O-D OUT 6XSON datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V T2H 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 3% 0402 datasheet.pdf