Delta Electronics MDS-100APS12 BA
MDS-100APS12 BA picture photo
Mfg. Part Number
MDS-100APS12 BA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
MDS-100APS12 BA.pdf
Availability of MDS-100APS12 BA
QUANTITY
MDS-100APS12 BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MDS-100APS12 BA
Internal Part NumberEIS-MDS-100APS12 BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsMDS-100APSxx B CB Test Cert
MDS-100APSxx B EC Declaration of Conformity
MDS-100APSxx B ITE Test Cert
MDS-100APSxx B UL Cert
Product Training ModulesMDS Series Embedded Medical Power Supplies
Featured ProductPower Management Solutions
3D ModelMDS-100APS.stp
2D DrawingMDS-100APS.dxf
Standard Package50
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesMDS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDS-100APS12 BA
Related LinksMDS-100, MDS-100APS12 BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
MDS-100APS12 BA Details Description
Related parts for MDS-100APS12 BA
ROUND SPACER 0.091" NYLON 15/16" datasheet.pdf
IC SENSOR TOUCH/PROX 1CHAN 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSLATR TTL-ECL DIFF 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION SGL 4.2V 10-DFN datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
GP FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS 1MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf