Murata Electronics North America MEJ1D1505SC
MEJ1D1505SC picture photo
Mfg. Part Number
MEJ1D1505SC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 100MA 1W
Datasheet Download
MEJ1D1505SC.pdf
Availability of MEJ1D1505SC
QUANTITY
MEJ1D1505SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MEJ1D1505SC
Internal Part NumberEIS-MEJ1D1505SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMEJ1 Series Isolated 1 W DC/DC Converters
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMEJ1
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation5.2kV (5200V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.39" W x 0.50" H (19.7mm x 10.0mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEJ1D1505SC
Related LinksMEJ1D, MEJ1D1505SC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
MEJ1D1505SC Details Description
Related parts for MEJ1D1505SC
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ SHORT PULSE datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W SMD datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf