SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands MENB1020A1803N01
MENB1020A1803N01 picture photo
Mfg. Part Number
MENB1020A1803N01
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 18W
Datasheet Download
MENB1020A1803N01.pdf
Availability of MENB1020A1803N01
QUANTITY
MENB1020A1803N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of MENB1020A1803N01
Internal Part NumberEIS-MENB1020A1803N01
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesMENB1020
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output18V
Current - Output (Max)1A
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension3.31" L x 1.85" W x 1.27" H (84.0mm x 47.0mm x 32.3mm)
ApprovalsCE, cURus
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MENB1020A1803N01
MENB1020A1803N01 Details Description
Related parts for MENB1020A1803N01
COLD SHRINK 1.27-2.67 X 9" BLK datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
TOOLS PROTURN INSUL 13PC W/BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf