Vishay/Dale RWR81N15R0FSB12
RWR81N15R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N15R0FSB12
Brief Description
RES 15 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N15R0FSB12.pdf
Availability of RWR81N15R0FSB12
QUANTITY
RWR81N15R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N15R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N15R0FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N15R0FSB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N15R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N15R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR81N15R0FSB12
VOLT DETECT IC N-CH OD 2.2V TO92 datasheet.pdf
RES SMD 23.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.2PF 10V 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 525V 7.5A ZP datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V FAST CLASS L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 6-UCSP datasheet.pdf
SR BTS CB FT 5 ASY datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf