Cornell Dubilier Electronics MEXY2A184K
MEXY2A184K picture photo
Mfg. Part Number
MEXY2A184K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 10% 275VAC RAD
Datasheet Download
MEXY2A184K.pdf
Availability of MEXY2A184K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MEXY2A184K Order Process
Ship out your order
Specifications of MEXY2A184K
Internal Part NumberEIS-MEXY2A184K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMEXY
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.315" W (17.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MEXY2A184K
Related LinksMEXY2, MEXY2A184K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
MEXY2A184K Details Description
Related parts for MEXY2A184K
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACT PIN 16-20 AWG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FABRIC TAPE COPPER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TO99 datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf