Bourns Inc. MF-R185-AP
MF-R185-AP picture photo
Mfg. Part Number
MF-R185-AP
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-R185-AP.pdf
Availability of MF-R185-AP
QUANTITY
MF-R185-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-R185-AP
Internal Part NumberEIS-MF-R185-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
ESD Protection Products
RoHS InformationMF-R Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.040 ~ 0.070 Ohm
Time to Trip8.7s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-R185-AP
Related LinksMF-R1, MF-R185-AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-R185-AP Details Description
Related parts for MF-R185-AP
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KIT EVAL EZ BOARD ADSP-2148X datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-15VO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 6POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf