Bourns Inc. MF-R300-AP
MF-R300-AP picture photo
Mfg. Part Number
MF-R300-AP
Brief Description
FUSE PTC RESETTABLE
Datasheet Download
MF-R300-AP.pdf
Availability of MF-R300-AP
QUANTITY
MF-R300-AP Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-R300-AP
Internal Part NumberEIS-MF-R300-AP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
ESD Protection Products
RoHS InformationMF-R Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-R
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Max30V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)3A
Current - Trip (It)6A
R Min/Max0.020 ~ 0.050 Ohm
Time to Trip10.8s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-R300-AP
Related LinksMF-R3, MF-R300-AP Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-R300-AP Details Description
Related parts for MF-R300-AP
IC CLOCK SYNTH SS 56-SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 7.5V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EVAL KIT MAX3558 datasheet.pdf
EMITTER VISIBLE 570NM 30MA RAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 61MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V DO213AB datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf