Bourns Inc. MF-RM055/240-2
MF-RM055/240-2 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RM055/240-2
Brief Description
PTC RESETTABLE FUSE RADIAL
Datasheet Download
MF-RM055/240-2.pdf
Availability of MF-RM055/240-2
QUANTITY
MF-RM055/240-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RM055/240-2
Internal Part NumberEIS-MF-RM055/240-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® MF-RM series of PPTC Resettable Fuses
RoHS InformationMF-RM055/240 Material Declaration
Featured ProductMF-RM Polymer PTC Resettable Fuses
PCN Design/SpecificationMF Cert Mark Aug/2015
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RM
PackagingCut Tape (CT)
Voltage - Max240V
Current - Max7A
Current - Hold (Ih) (Max)550mA
Current - Trip (It)1.25A
R Min/Max0.450 ~ 1.450 Ohm
Time to Trip26s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RM055/240-2
Related LinksMF-RM05, MF-RM055/240-2 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RM055/240-2 Details Description
Related parts for MF-RM055/240-2
IC MEM VOICE REC/PLAY 10S 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 22POS .156 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 64MB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
MICRO-TIM3 CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
TIME SWITCH DGTL WEEK 2CIRC 24V datasheet.pdf