Bourns Inc. MF-RX185-0-14
MF-RX185-0-14 picture photo
Mfg. Part Number
MF-RX185-0-14
Datasheet Download
MF-RX185-0-14.pdf
Availability of MF-RX185-0-14
QUANTITY
MF-RX185-0-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of MF-RX185-0-14
Internal Part NumberEIS-MF-RX185-0-14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMultifuse® Resettable fuses
RoHS InformationMF-RX Series Material Declaration
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesMF-RX
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.85A
Current - Trip (It)3.7A
R Min/Max0.080 ~ 0.120 Ohm
Time to Trip12.6s
Package / CaseRadial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MF-RX185-0-14
Related LinksMF-RX1, MF-RX185-0-14 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
MF-RX185-0-14 Details Description
Related parts for MF-RX185-0-14
DEKAFIX FWZ 6.5 MKD 61-70 50/CD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 40A TO-3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 37K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS DUAL CDMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf