Yageo MFP-25BRD52-2K2
MFP-25BRD52-2K2 picture photo
Mfg. Part Number
MFP-25BRD52-2K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
MFP-25BRD52-2K2.pdf
Availability of MFP-25BRD52-2K2
QUANTITY
MFP-25BRD52-2K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFP-25BRD52-2K2
Internal Part NumberEIS-MFP-25BRD52-2K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFP-25BRD52-2K2
Related LinksMFP-25B, MFP-25BRD52-2K2 Datasheet, Yageo Distributor
MFP-25BRD52-2K2 Details Description
Related parts for MFP-25BRD52-2K2
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 3.75 INCH datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
LCD TFT 1.28" 128X128 FPC datasheet.pdf