Yageo MFR-25FBF52-1K78
MFR-25FBF52-1K78 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-1K78
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-1K78.pdf
Availability of MFR-25FBF52-1K78
QUANTITY
MFR-25FBF52-1K78 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-1K78
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-1K78
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-1K78
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-1K78 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-1K78 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-1K78
Connector Receptacle, Pass Through 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC40H/AE40M/HSC40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3200K 2SMD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 4A 600V datasheet.pdf
1X4 2GHZ SPLITTER MODULE datasheet.pdf