Vishay Thin Film FC0603E1000BBT1
FC0603E1000BBT1 picture photo
Mfg. Part Number
FC0603E1000BBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0603
Datasheet Download
FC0603E1000BBT1.pdf
Availability of FC0603E1000BBT1
QUANTITY
FC0603E1000BBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of FC0603E1000BBT1
Internal Part NumberEIS-FC0603E1000BBT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesRF, High Frequency
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.015" (0.38mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FC0603E1000BBT1
Related LinksFC0603E, FC0603E1000BBT1 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
FC0603E1000BBT1 Details Description
Related parts for FC0603E1000BBT1
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
OMNI-DIRECTIONAL ANT 50 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 169 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf