Yageo MFR-25FBF52-42R2
MFR-25FBF52-42R2 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-42R2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 42.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-42R2.pdf
Availability of MFR-25FBF52-42R2
QUANTITY
MFR-25FBF52-42R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-42R2
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-42R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-42R2
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-42R2 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-42R2 Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-42R2
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REGSTERD TRSCVR 18BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MCU 8BIT 64KB FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 16A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 20A 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24W datasheet.pdf
CLIP HARNESS PUSH MOUNT WINGED datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ 14SOIC datasheet.pdf