KEMET C0603C200K5GACTU
C0603C200K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C0603C200K5GACTU
Brief Description
CAP CER 20PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
C0603C200K5GACTU.pdf
Availability of C0603C200K5GACTU
QUANTITY
C0603C200K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C0603C200K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C0603C200K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C0603C200K5GACTU
Related LinksC0603C20, C0603C200K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C0603C200K5GACTU Details Description
Related parts for C0603C200K5GACTU
FIXED IND 500UH 91MA 18 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC RF TRANSCEIVER 2.4GHZ 20QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf