Yageo MFR-25FBF52-442K
MFR-25FBF52-442K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-442K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 442K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-442K.pdf
Availability of MFR-25FBF52-442K
QUANTITY
MFR-25FBF52-442K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-442K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-442K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-442K
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-442K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-442K Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-442K
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 5NS 44PLCC datasheet.pdf
CABLE 15COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.055A 135 MOHM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.7V 4-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf