Yageo MFR-25FBF52-511R
MFR-25FBF52-511R picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FBF52-511R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FBF52-511R.pdf
Availability of MFR-25FBF52-511R
QUANTITY
MFR-25FBF52-511R Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FBF52-511R
Internal Part NumberEIS-MFR-25FBF52-511R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package200
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FBF52-511R
Related LinksMFR-25FB, MFR-25FBF52-511R Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FBF52-511R Details Description
Related parts for MFR-25FBF52-511R
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 120A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
MINIFIT SR M CRP TERM AU 8AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
40W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf