Yageo MFR-25FRF52-162K
MFR-25FRF52-162K picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-162K
Brief Description
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-162K.pdf
Availability of MFR-25FRF52-162K
QUANTITY
MFR-25FRF52-162K Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-162K
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-162K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-162K
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-162K Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-162K Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-162K
KNOB BLK GLOSS .50"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 10A PCB datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 30V TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf