Yageo MFR-25FRF52-1K5
MFR-25FRF52-1K5 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-1K5
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-1K5.pdf
Availability of MFR-25FRF52-1K5
QUANTITY
MFR-25FRF52-1K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-1K5
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-1K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-1K5
Related LinksMFR-25F, MFR-25FRF52-1K5 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-1K5 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-1K5
RES SMD 30.1 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CHOKE COM MODE TPS92210DR 45MH datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
FIBER CLIP & PADS,BLACK,8/4/4,3M datasheet.pdf
CIR BRKR THRM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf