Yageo MFR-25FRF52-1K62
MFR-25FRF52-1K62 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-1K62
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-1K62.pdf
Availability of MFR-25FRF52-1K62
QUANTITY
MFR-25FRF52-1K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-1K62
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-1K62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMFR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-1K62
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-1K62 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-1K62 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-1K62
RES SMD 348K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220AB datasheet.pdf
TRANS RF N-CH 330W 50V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf