Yageo MFR-25FRF52-6K98
MFR-25FRF52-6K98 picture photo
Mfg. Part Number
MFR-25FRF52-6K98
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MFR-25FRF52-6K98.pdf
Availability of MFR-25FRF52-6K98
QUANTITY
MFR-25FRF52-6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of MFR-25FRF52-6K98
Internal Part NumberEIS-MFR-25FRF52-6K98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MFR-25FRF52-6K98
Related LinksMFR-25FR, MFR-25FRF52-6K98 Datasheet, Yageo Distributor
MFR-25FRF52-6K98 Details Description
Related parts for MFR-25FRF52-6K98
FIXED IND 150UH 800MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.07 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X36 7-5NS 128TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf