Littelfuse MG1250H-XN2MM
MG1250H-XN2MM picture photo
Mfg. Part Number
MG1250H-XN2MM
Brief Description
IGBT MOD 1200V 50A PKG H CRCT:X
Datasheet Download
MG1250H-XN2MM.pdf
Availability of MG1250H-XN2MM
QUANTITY
MG1250H-XN2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MG1250H-XN2MM
Internal Part NumberEIS-MG1250H-XN2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package80
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
ConfigurationThree Phase Inverter
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)75A
Power - Max260W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.7V @ 15V, 50A (Typ)
Current - Collector Cutoff (Max)1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce3.6nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorYes
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MG1250H-XN2MM
Related LinksMG1250, MG1250H-XN2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MG1250H-XN2MM Details Description
Related parts for MG1250H-XN2MM
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 400V 100MA 8SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1A 63VDC 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 333MHZ 1CIRC datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN LDO 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.67A 100 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf