TE Connectivity MGDQ6-00030
MGDQ6-00030 picture photo
Mfg. Part Number
MGDQ6-00030
Brief Description
FIXED IND 560UH 930MA 1.07 OHM
Datasheet Download
MGDQ6-00030.pdf
Availability of MGDQ6-00030
QUANTITY
MGDQ6-00030 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDQ6-00030
Internal Part NumberEIS-MGDQ6-00030
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDQ6, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance560µH
Tolerance±20%
Current Rating930mA
Current - Saturation930mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.07 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDQ6-00030
Related LinksMGDQ6, MGDQ6-00030 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDQ6-00030 Details Description
Related parts for MGDQ6-00030
CAP CER 56PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 500V 22A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN TWIN LEAF 10 POS 156 C/L datasheet.pdf
RES 0.36 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
HYDRAULIC TOOL ASSEMBLY(12TON) datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT SKT datasheet.pdf