TE Connectivity MGDS5-00010
MGDS5-00010 picture photo
Mfg. Part Number
MGDS5-00010
Brief Description
FIXED IND 330UH 860MA 780 MOHM
Datasheet Download
MGDS5-00010.pdf
Availability of MGDS5-00010
QUANTITY
MGDS5-00010 Order Process
Ship out your order
Specifications of MGDS5-00010
Internal Part NumberEIS-MGDS5-00010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMGDS5, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - Core-
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating860mA
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)780 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.25mm)
Height - Seated (Max)0.300" (7.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MGDS5-00010
Related LinksMGDS5, MGDS5-00010 Datasheet, TE Connectivity Distributor
MGDS5-00010 Details Description
Related parts for MGDS5-00010
CER RESONATOR 12.0MHZ SMD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO213AB datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 137MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf