Yageo MHP-25PTA52-56K
MHP-25PTA52-56K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-25PTA52-56K
Brief Description
RES 56K OHM 1/4W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-25PTA52-56K.pdf
Availability of MHP-25PTA52-56K
QUANTITY
MHP-25PTA52-56K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-25PTA52-56K
Internal Part NumberEIS-MHP-25PTA52-56K
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.244" L (1.80mm x 6.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-25PTA52-56K
Related LinksMHP-25P, MHP-25PTA52-56K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-25PTA52-56K Details Description
Related parts for MHP-25PTA52-56K
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.5K OHM 8SIP datasheet.pdf