Yageo MHP-25PTA52-750R
MHP-25PTA52-750R picture photo
Mfg. Part Number
MHP-25PTA52-750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1/4W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-25PTA52-750R.pdf
Availability of MHP-25PTA52-750R
QUANTITY
MHP-25PTA52-750R Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-25PTA52-750R
Internal Part NumberEIS-MHP-25PTA52-750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package3,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMHP
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.244" L (1.80mm x 6.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-25PTA52-750R
Related LinksMHP-25PT, MHP-25PTA52-750R Datasheet, Yageo Distributor
MHP-25PTA52-750R Details Description
Related parts for MHP-25PTA52-750R
IC MUX QUAD 2CH 5V INPUTS 16SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS 4ROW .100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 100V 1210 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
SSR DUAL 530VAC/40A 15-32VDC INP datasheet.pdf