Yageo MHP-50PTA52-10K
MHP-50PTA52-10K picture photo
Mfg. Part Number
MHP-50PTA52-10K
Brief Description
RES 10K OHM 1/2W .02% AXIAL
Datasheet Download
MHP-50PTA52-10K.pdf
Availability of MHP-50PTA52-10K
QUANTITY
MHP-50PTA52-10K Order Process
Ship out your order
Specifications of MHP-50PTA52-10K
Internal Part NumberEIS-MHP-50PTA52-10K
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.083" Dia x 0.358" L (2.10mm x 9.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHP-50PTA52-10K
Related LinksMHP-50P, MHP-50PTA52-10K Datasheet, Yageo Distributor
MHP-50PTA52-10K Details Description
Related parts for MHP-50PTA52-10K
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.88K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 4.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf