TDK Corporation MHQ0402P1N8BT000
MHQ0402P1N8BT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P1N8BT000
Brief Description
FIXED IND 1.8NH 250MA 300 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P1N8BT000.pdf
Availability of MHQ0402P1N8BT000
QUANTITY
MHQ0402P1N8BT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P1N8BT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P1N8BT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.8nH
Tolerance±0.1nH
Current Rating250mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P1N8BT000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P1N8BT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P1N8BT000 Details Description
Related parts for MHQ0402P1N8BT000
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
DIODE PIN RF SWITCH 100V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
POWER DOCK SOCKET VERT SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf