TDK Corporation MHQ0402P3N4ST000
MHQ0402P3N4ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0402P3N4ST000
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.4NH 200MA 500 MOHM
Datasheet Download
MHQ0402P3N4ST000.pdf
Availability of MHQ0402P3N4ST000
QUANTITY
MHQ0402P3N4ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0402P3N4ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ0402P3N4ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Standard Package20,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance3.4nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Size / Dimension0.017" L x 0.009" W (0.44mm x 0.24mm)
Height - Seated (Max)0.010" (0.26mm)
Supplier Device Package01005 (0402 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0402P3N4ST000
Related LinksMHQ0402P, MHQ0402P3N4ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0402P3N4ST000 Details Description
Related parts for MHQ0402P3N4ST000
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 1800.0UH SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL HMC541LP3E datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 15V 15V -5V 60W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf