TDK Corporation MHQ0603P2N8CT000
MHQ0603P2N8CT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P2N8CT000
Brief Description
FIXED IND 2.8NH 500MA 250 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P2N8CT000.pdf
Availability of MHQ0603P2N8CT000
QUANTITY
MHQ0603P2N8CT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P2N8CT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P2N8CT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance2.8nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating500mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P2N8CT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P2N8CT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P2N8CT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P2N8CT000
SW DIP TOP SLIDE FLUSH 2POS 24V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR UPC2798GR datasheet.pdf
IC 8-96KHZ STREO DSP DAC 80-BGA datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 300A 2TOWER datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W DO214AC datasheet.pdf