TDK Corporation MHQ0603P6N8HT000
MHQ0603P6N8HT000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ0603P6N8HT000
Brief Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 700 MOHM
Datasheet Download
MHQ0603P6N8HT000.pdf
Availability of MHQ0603P6N8HT000
QUANTITY
MHQ0603P6N8HT000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ0603P6N8HT000
Internal Part NumberEIS-MHQ0603P6N8HT000
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance6.8nH
Tolerance±3%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)700 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 500MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test500MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ0603P6N8HT000
Related LinksMHQ0603P, MHQ0603P6N8HT000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ0603P6N8HT000 Details Description
Related parts for MHQ0603P6N8HT000
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A TO3 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
REPLACEMENT SMOKE TEST PAPER datasheet.pdf
RES SMD 0.047 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 147 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 17POS INLINE PIN datasheet.pdf