TDK Corporation MHQ1005P1N5ST000
MHQ1005P1N5ST000 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P1N5ST000
Brief Description
FIXED IND 1.5NH 1A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
MHQ1005P1N5ST000.pdf
Availability of MHQ1005P1N5ST000
QUANTITY
MHQ1005P1N5ST000 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P1N5ST000
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P1N5ST000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Frequency Inductor Family
Featured ProductMHQ-P Series – Super-High Q Multilayer RF Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
PackagingCut Tape (CT)
TypeMultilayer
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance1.5nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating1A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant11GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P1N5ST000
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P1N5ST000 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P1N5ST000 Details Description
Related parts for MHQ1005P1N5ST000
IDC CABLE- AKP26A/ AE26M / X datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-RA BANAPLG YEL datasheet.pdf
LED SUPP CC BST BUK 2-32V 350MA datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS WIREWR datasheet.pdf
RS232C CABLE FOR PC datasheet.pdf
CONN PIN IDC 34POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf