TDK Corporation MHQ1005P7N3JTD25
MHQ1005P7N3JTD25 picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P7N3JTD25
Brief Description
FIXED IND 7.3NH 600MA 170 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P7N3JTD25.pdf
Availability of MHQ1005P7N3JTD25
QUANTITY
MHQ1005P7N3JTD25 Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P7N3JTD25
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P7N3JTD25
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, MHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance7.3nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P7N3JTD25
Related LinksMHQ1005P, MHQ1005P7N3JTD25 Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P7N3JTD25 Details Description
Related parts for MHQ1005P7N3JTD25
MOSFET P-CH 30V 1.4A SOT23-3 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 60MA SOT23-6 datasheet.pdf
HDR STR SR. 100 DP datasheet.pdf
SENS PRX 3MMDIA .5MMDIST PNP-NO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf