TDK Corporation MHQ1005P9N1JT
MHQ1005P9N1JT picture photo
Mfg. Part Number
MHQ1005P9N1JT
Brief Description
FIXED IND 9.1NH 550MA 170 MOHM
Datasheet Download
MHQ1005P9N1JT.pdf
Availability of MHQ1005P9N1JT
QUANTITY
MHQ1005P9N1JT Order Process
Ship out your order
Specifications of MHQ1005P9N1JT
Internal Part NumberEIS-MHQ1005P9N1JT
FamilyFixed Inductors
SeriesMHQ-P
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance9.1nH
Tolerance±5%
Current Rating550mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.4GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1006 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MHQ1005P9N1JT
Related LinksMHQ100, MHQ1005P9N1JT Datasheet, TDK Corporation Distributor
MHQ1005P9N1JT Details Description
Related parts for MHQ1005P9N1JT
RES SMD 470 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 512KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP BCD FLUSH datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 9V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7T 2220 datasheet.pdf
RES 4.59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf