Vishay/Dale RLR05C48R7FSRSL
RLR05C48R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C48R7FSRSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C48R7FSRSL.pdf
Availability of RLR05C48R7FSRSL
QUANTITY
RLR05C48R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C48R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C48R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C48R7FSRSL
Related LinksRLR05C4, RLR05C48R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C48R7FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C48R7FSRSL
RES SMD 365K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.8NH 800MA 60 MOHM datasheet.pdf