Vicor Corporation MI-25N-IY-F3
MI-25N-IY-F3 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25N-IY-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVRT DC/DC 155VIN 18.5VOUT 50W
Datasheet Download
MI-25N-IY-F3.pdf
Availability of MI-25N-IY-F3
QUANTITY
MI-25N-IY-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25N-IY-F3
Internal Part NumberEIS-MI-25N-IY-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 0.75" H (106.7mm x 61.0mm x 19.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25N-IY-F3
Related LinksMI-25N, MI-25N-IY-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25N-IY-F3 Details Description
Related parts for MI-25N-IY-F3
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE D 38POS datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
SCZ 3.81/05/180FI SN BK BX datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-36VIN +/-12VOU datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf