Vicor Corporation MI-25Y-MX-F2
MI-25Y-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
MI-25Y-MX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 155VIN 3.3VOUT 49.5W
Datasheet Download
MI-25Y-MX-F2.pdf
Availability of MI-25Y-MX-F2
QUANTITY
MI-25Y-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-25Y-MX-F2
Internal Part NumberEIS-MI-25Y-MX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.20" L x 2.40" W x 1.00" H (106.7mm x 61.0mm x 25.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-25Y-MX-F2
Related LinksMI-25Y, MI-25Y-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-25Y-MX-F2 Details Description
Related parts for MI-25Y-MX-F2
Connector Header 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 76.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A TO-263 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES .62 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 78POS 2MM SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX 6PC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 25A 300W datasheet.pdf