| Internal Part Number | EIS-MI-J24-MY-F1 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 18V | |
| Voltage - Input (Max) | 50V | |
| Voltage - Output 1 | 48V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 1.04A | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 50W | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Package / Case | 9-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 90% | |
| Power (Watts) - Max | 50W | |