Vicor Corporation MI-J50-IY-F4
MI-J50-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
MI-J50-IY-F4
Brief Description
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W
Datasheet Download
MI-J50-IY-F4.pdf
Availability of MI-J50-IY-F4
QUANTITY
MI-J50-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J50-IY-F4
Internal Part NumberEIS-MI-J50-IY-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)210V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J50-IY-F4
Related LinksMI-J50, MI-J50-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J50-IY-F4 Details Description
Related parts for MI-J50-IY-F4
RES 2.4 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.15A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EUROCARD RCPT 64POS TYPE B datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3A 97.71 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
IC RESONANT CONV CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf