Vicor Corporation MI-J72-MZ-F1
MI-J72-MZ-F1 picture photo
Mfg. Part Number
MI-J72-MZ-F1
Brief Description
CONVERT DC/DC 165VIN 15VOUT 25W
Datasheet Download
MI-J72-MZ-F1.pdf
Availability of MI-J72-MZ-F1
QUANTITY
MI-J72-MZ-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MI-J72-MZ-F1
Internal Part NumberEIS-MI-J72-MZ-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)310V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MI-J72-MZ-F1
Related LinksMI-J72, MI-J72-MZ-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
MI-J72-MZ-F1 Details Description
Related parts for MI-J72-MZ-F1
IC REG LDO 3.6V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LPDDR SDRAM 1GBIT 60VFBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO204AL datasheet.pdf