Microchip Technology MIC2003-1.2YM5TX
MIC2003-1.2YM5TX picture photo
Mfg. Part Number
MIC2003-1.2YM5TX
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC DISTRIBUTION SW 1.2A SOT23-5
Datasheet Download
MIC2003-1.2YM5TX.pdf
Availability of MIC2003-1.2YM5TX
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2003-1.2YM5TX Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2003-1.2YM5TX
Internal Part NumberEIS-MIC2003-1.2YM5TX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs1
Ratio - Input:Output1:1
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeP-Channel
InterfaceOn/Off
Voltage - Load2.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)Not Required
Current - Output (Max)1.2A
Rds On (Typ)70 mOhm
Input TypeNon-Inverting
Features-
Fault ProtectionCurrent Limiting (Fixed), Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2003-1.2YM5TX
Related LinksMIC2003-, MIC2003-1.2YM5TX Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2003-1.2YM5TX Details Description
Related parts for MIC2003-1.2YM5TX
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
LED 3MM BILEVEL YLW/GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
D4SL-N4EFG-D datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.6A datasheet.pdf