Microchip Technology MIC22405YML-TR
MIC22405YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC22405YML-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC 20MLF
Datasheet Download
MIC22405YML-TR.pdf
Availability of MIC22405YML-TR
QUANTITY
MIC22405YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC22405YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC22405YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
Reference Design LibraryMIC22405YML EV: 1.8V @ 4A, 2.9 ~ 5.5V in, Buck
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.9V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.7V
Voltage - Output (Max)5.5V
Current - Output4A
Frequency - Switching1MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-VFQFN Exposed Pad, 20-MLF®
Supplier Device Package20-MLF® (3x4)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC22405YML-TR
Related LinksMIC2240, MIC22405YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC22405YML-TR Details Description
Related parts for MIC22405YML-TR
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT DL TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf