Microchip Technology MIC23250-AAYMT-TR
MIC23250-AAYMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC23250-AAYMT-TR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BUCK ADJ 0.4A DL 12TMLF
Datasheet Download
MIC23250-AAYMT-TR.pdf
Availability of MIC23250-AAYMT-TR
QUANTITY
MIC23250-AAYMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC23250-AAYMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC23250-AAYMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
Product Training ModulesMIC23xxx HyperLight Load™ Regulators
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
SeriesHyperLight Load®
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeAdjustable
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)2.7V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)0.72V
Voltage - Output (Max)4.73V
Current - Output400mA
Frequency - Switching4MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case12-UFDFN Exposed Pad, 12-TMLF®
Supplier Device Package12-TMLF® (2.5x2.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC23250-AAYMT-TR
Related LinksMIC23250, MIC23250-AAYMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC23250-AAYMT-TR Details Description
Related parts for MIC23250-AAYMT-TR
RES 1M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 250V 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 200POS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 250MH 37MA 468 OHM TH datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 640V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf