Microchip Technology MIC29150-3.3WU
MIC29150-3.3WU picture photo
Mfg. Part Number
MIC29150-3.3WU
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263-3
Datasheet Download
MIC29150-3.3WU.pdf
Availability of MIC29150-3.3WU
QUANTITY
MIC29150-3.3WU Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29150-3.3WU
Internal Part NumberEIS-MIC29150-3.3WU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesDesign Considerations for 5V to 3.3V Pass Regulators
Featured ProductMIC29150, 29300, 29500 and 29750 Series
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 1.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29150-3.3WU
Related LinksMIC2915, MIC29150-3.3WU Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29150-3.3WU Details Description
Related parts for MIC29150-3.3WU
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 145V 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 229 TYPE A 36POS datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 5000' datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf