Microchip Technology MIC29371-12WU-TR
MIC29371-12WU-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC29371-12WU-TR
Brief Description
IC REG LDO 12V 0.75A TO263-5
Datasheet Download
MIC29371-12WU-TR.pdf
Availability of MIC29371-12WU-TR
QUANTITY
MIC29371-12WU-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC29371-12WU-TR
Internal Part NumberEIS-MIC29371-12WU-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Production Site 23/May/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output12V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.37V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC29371-12WU-TR
Related LinksMIC29371, MIC29371-12WU-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC29371-12WU-TR Details Description
Related parts for MIC29371-12WU-TR
CONN CAP 3POS 94V-2 UNI-MATE datasheet.pdf
IC PROM SER 1MBIT 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SW MINI SPST-NC PIN PLNGR 250V datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .110 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
IC CLK 4PLL VCXO SSCG 28TSSOP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC CMEMS 12.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf