Microchip Technology MIC37101-2.1YM
MIC37101-2.1YM picture photo
Mfg. Part Number
MIC37101-2.1YM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 1A 8SOIC
Datasheet Download
MIC37101-2.1YM.pdf
Availability of MIC37101-2.1YM
QUANTITY
MIC37101-2.1YM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37101-2.1YM
Internal Part NumberEIS-MIC37101-2.1YM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.28V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)