Microchip Technology MIC37139-1.8YS
MIC37139-1.8YS picture photo
Mfg. Part Number
MIC37139-1.8YS
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SOT223
Datasheet Download
MIC37139-1.8YS.pdf
Availability of MIC37139-1.8YS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37139-1.8YS Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37139-1.8YS
Internal Part NumberEIS-MIC37139-1.8YS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 19/Sep/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package78
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37139-1.8YS
Related LinksMIC3713, MIC37139-1.8YS Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37139-1.8YS Details Description
Related parts for MIC37139-1.8YS
THY DL NEG 160MA 150A ESD MSO13 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC CTLR OVP LATCHOFF TSOT23-8 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
BOARD PROBING PWM 180-PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112QFP datasheet.pdf
BOX TO STUD SUPPORT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf