Microchip Technology MIC37150-1.8BR
MIC37150-1.8BR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37150-1.8BR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37150-1.8BR.pdf
Availability of MIC37150-1.8BR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37150-1.8BR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37150-1.8BR
Internal Part NumberEIS-MIC37150-1.8BR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37150-1.8BR
Related LinksMIC3715, MIC37150-1.8BR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37150-1.8BR Details Description
Related parts for MIC37150-1.8BR
CAP TANT 10UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 1% 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf