Microchip Technology MIC37151-1.8BR
MIC37151-1.8BR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37151-1.8BR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 1.5A SPAK-5
Datasheet Download
MIC37151-1.8BR.pdf
Availability of MIC37151-1.8BR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37151-1.8BR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37151-1.8BR
Internal Part NumberEIS-MIC37151-1.8BR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output1.5A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37151-1.8BR
Related LinksMIC3715, MIC37151-1.8BR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37151-1.8BR Details Description
Related parts for MIC37151-1.8BR
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 19POS W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9523 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
INSERT MALE 4+0POS+1GND SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO214AB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 56W 77W 12ESOP datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 1.8K OHM 24DRT datasheet.pdf